Junior High School
ribboned or medaled 60 times, earning gold in 17 events, silver in 9 and bronze in 10 events. {{more}}The KJHS fielded one the largest UIL Academic Teams at the competition. There were 58 students representing the junior Wildcats, 27 seventh graders and 31 eight graders. Many won or placed in multiple events.There were six schools in the competition this year. Team results: Godley 695, Kennedale 577, Cleburne Smith 507,Alvarado 156, Venus 108 and Cleburne Wheat 97 points.
Winning for Kennedale were :8th Grade
1st Place
Trinity Tran ? Dictionary Skills,
Sarah Asmaty ? Art and Spelling, Mariah Rodriguez ? Editorial Writing, Brandon
Isensee ? Mathematics, Team Mathematics ? Brandon Isensee, Jordan Sauders and Devin
Pickett, Team Dictionary Skills ? Trinity Tran, Andrew Liang and Tristen Hull,
Team Spelling ? Sara Asmaty, Ryan Roller and Madeleine Newell.
2nd Place
Libby Beck ? Impromptu Speaking; Andrew Liang ? Dictionary
Skills; Jonathan Robertson ? Modern Oratory; Team Science ? Alexis Wheeler, Aaron
Reed and Samuel Horn; Team Art ? Sarah Asmaty; Anna Young; Hailie Corwin; Mikinzie
Eubank and Idafia Almendariz.
3rd Place
Tristen Hull ? Impromptu Speaking and Dictionary Skills;
Team Social Studies ? Allen Constantino, Ethan Earle and Hope Regaldo; Team
Calculator Applications ? Allen Constantino, Versie Hodges and Theo Kreiger;
Team Number Sense ? Joshua Fox, Versie Hodges and Theo Krieger.
4th / 5th/ 6th Place
Isabella Mora ? Impromptu Speaking; Anna Young ? Art; EthanEarle
? Social Studies; Versie Hughes ? Maps/Graphs/Charts; Ryan Griffin ?Calculator Applications; Aaron Reed ? Science; Nikki LaRicchia ? Modern Oratory; Sebastian Rockin ? Listening; Daisy Ruvalcaba
? Editorial Writing; Jordan Saunders ? Mathematics.
7th Grade
1st place
Rachel Sewell ? Art, Justin Hartsel ? Social Studies;
Christopher Vint ? Maps/Charts/Graphs and Chess Puzzlers; Alexandra Saenz ?
Number Sense; Nassana Henley ? Modern Oratory; Thomas Hernandez ? Listening;
Sarah Jennings ? Ready Writing; Team Number Sense ? Alexandra Saenz, Zach Thetford
and David Conaway; Team Maps/Charts/Graphs ? Christopher Vint, Graci Hale and Zach
Thetford; Team Chess Puzzlers ? Christopher Vint, Todd Turner and Saxon Bola.
2nd Place
Sarah Jennings ? Impromptu Speaking, Allie Murphy ? Art and
Editorial Writing; Michelle Pham ? Ready Writing; Team Mathematics ? Tyler Thomas,
Tuan Phan and David Conaway.
3rd Place
Allison Smith ? Impromptu Speaking; Tyler Thomas ?
Mathematics; Isabel Klee ? Ready Writing; Team Dictionary Skills ? Bailey Thorpe,
Zach Thetford and Kyle Brooks; Team Social Studies ? Justin Hartsel, Marcus Tidwell
and Kyle Brooks; Team Calculator Applications ? Sarah Jennings, Kyle Brooks and
Kyra San Miguel.
4th/ 5th/ – 6th Place
Mikayla Earle ? Impromtu Speaking; Bailey Thorpe ?
Dictionary Skills; Zach Thetford ? Dictionary Skills; Graci Hale ? Maps/Graphs/Charts;
Sara Jennings ? Calculator Applications; Kyle Brooks ? Calculator Applications;
Todd Turner ? Science; Zach Thetford ? Number Sense; Allison Smith ? Modern Oratory;
Ajay Greenwood ? Spelling; Maddie Fall ? Editorial Writing; Mikaeya Payton ?
Editorial Writing; Tuan Phan ? Mathematics; Saxon Bola ? Chess Puzzlers.