49.5 F
Kennedale
Monday, November 30, 2020

Kennedale Lady Track secures 3rd at UIL 4A Region II Championships

Related Articles

?
The Lady Kats of Kennedale with 56 points won 3rd place at the UIL 4A Region II Track and Field Championships in Commerce, Texas on April 26-27. The Kats finished just behind Dallas Carter who had 60 points.{{more: continue …}}
?
The overall winner was Texarkana Liberty-Eylau, who ran away with the title with a total of 113 points.
?

On the boys’ side, the Wildcat track team finished back in the pack tied at 21 with Brownsboro, Aubrey, Anna and Dallas Hutchins. Texarkana Liberty-Eylau won the boys division in a tight race with Melissa, finishing just one point ahead with 78 total points.
?
2 new school records & 3 state event qualifiers …
?
At the track meet, Kennedale broke 2 school records and established 9 personal records. Those records are noted in red below.
?
The Kennedale Lady Kats qualified for the state championships in 3 events – the 4×100 relay, the 100m run and in the long jump. The state event qualifiers are highlighted in blue below.
?
The State 4A Track and Field Championships are set for May 11, 2019 at the University of Texas in Austin.
?
Lady Kat results …??
  • Alexis Brown (SR) – 2nd 100M – time 11.56a School Record (winning time 11.54a)
  • Alexis Brown (SR)?-?4th 200M – time 24.68a (winning time 23.95a)
  • Skylar

    Lewis (SO) 5th 200M ? time 24.79a Personal Record (winning time

    23.95a)

  • Claudia Louro (Fr) – 9th 800M? – time 2:32.28a Personal Record (winning time 2:19.31a)
  • Sarays Flores (JR) – 11th 1600M – time 5:41.01a Personal Record (winning time 5:14.97a),
  • Sarays Flores (JR) – 11th 3200M – time 12:13.67a (winning time 11:09.75a)?
  • Skylar Lewis (SO), Alexis Brown (SR), Alexus Jenkins (SO), Brianna Brand?(SO) – 2nd 4X100 – time 47.07a (winning time 46.81a)?
  • Gracyn Reed (FR), Daniell Cooper (JR), Skylar Lewis (SO), Brianna Brand?(SO) – 4th 4X200 – time? 1:42.40a (winning time 1:38.11a)?
  • Jacquira Ishmeal (SR) – 13th Shot Put – toss 31-03.50 Personal Record (winning toss 38-11.00),?
  • Trinitee Warren (SR) – 16th Shot Put – toss 30-00.00, (winning toss 38-11.00)
  • Trinitee Warren (SR) 13th Discus – throw 87-03 (winning throw 135-02),?
  • Alexis Brown (SR) – 1st Long Jump – jump 19-07.00 School Record,?
  • Brianna Brand (SO) – 3rd Long Jump – jump 18-05.00 Personal Record (winning 19-07.00).

* Gracyn Reed (FR) in the prelims set a Personal Record in the triple jump of 34-3.

Wildcat results …
  • Elijah Williams (JR) – 11th 200M – time 22.62a (winning 21.48a),?
  • Elijah Williams (JR) – 7th 400M – time 51.02a (winning 48.40a),?
  • Eaden Bowman (FR) – 11th 800M time 2:11.15a (winning 2:00.27a),?
  • Brandon Haub (FR) – 16th 3200 – time 11:13.34a (winning 9:26.03a),?
  • Jordan Saunders (JR) – 3rd 110 Hurdles time 15.36a Personal Record (winning 14.37a),
  • Jordan Saunders (JR) – 8th 300M Hurdles – time 42.65a (winning 39.27a),?
  • Tanner Coker (JR) – 16th Discus – throw 110.04 (winning 151-08),?
  • Jaden Smith (SR) – 8th Triple Jump – jump 43-02.25 Personal Record (winning 4-11.00).
* Jordan Saunders?in the prelims set a Personal Record in the 300M hurdles with a 40.43a.
?
Others on the Kennedale region team were Lady Kats?Tamia Tubbs (SO) and?Daniell Cooper (JR) and Wildcats Braden Gaston (FR), Marleet Joyner (SO), Ryan Williams and?Johnny Coffey (SO).
?

More on this topic

Comments

Advertisment

Popular stories